Movie News

Academy Award Nominations 2018: The Complete List of Nominees

Written By: Nick Poulimenakos

Today, the Academy of Motion Pictures Arts and Sciences revealed the nominations for the 2018 Academy Awards.

Tiffany Haddish and Andy Serkis made the announcement alongside Academy president John Bailey, beginning at 8:22 a.m. ET, live from the Academy’s Samuel Goldwyn Theater.

Jimmy Kimmel is returning as host of the Oscars, which are taking place at the Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center in Hollywood. ABC will broadcast the show live on Sunday, March 4. Check out the full list of nominations below!

Best Picture

story_bg_image-2faac00e-29cb-4107-b7f2-fb8_9tJrB8e

The Shape of Water
Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers
Lady Bird
Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O’Neill, Producers
Call Me by Your Name
Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
Darkest Hour
Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
Dunkirk
Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
Get Out
Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
Phantom Thread
JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
The Post
Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers

Best Director

28dfbb36413432cb39b95ed15452ce7261588929

Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Jordan Peele, Get Out

Best Actor in a Leading Role

get-out-movie-daniel-kaluuya-allison-williams-1057962-1280x0

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq

Best Actress in a Leading Role

769341148_5618218526001_5617890179001-vs

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Best Actor in a Supporting Role

screen-shot-2017-08-11-at-4-51-04-pm

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress in a Supporting Role

101017-Celebs-Mary-J-Blige-Mudbound

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Adapted Screenplay

MW-FH148_LoganM_ZG_20170302111413 (1)

James Ivory, Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Michael H. Weber, The Disaster Artist
Scott Frank, James Mangold, and Michael Green, Logan
Aaron Sorkin, Molly’s Game
Virgil Williams and Dee Rees, Mudbound

Best Original Screenplay

1497988812-the-big-sick-credit-nicole-rivelli

Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, The Big Sick
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature Film

COCO_D23_RGB_c365_15d_pub2.pub16.358

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Best Cinematography

blade-runner-2049

Roger A. Deakins, Blade Runner: 2049
Rachel Morrison, Mudbound
Bruno Delbonnel, Darkest Hour
Hoyte van Hoytema, Dunkirk
Dan Laustsen, The Shape of Water

Best Film Editing

Baby-Driver

Paul Machliss and Jonathan Amos, Baby Driver
Lee Smith, Dunkirk
Tatiana S. Riegel, I, Tonya
Sidney Wolinsky, The Shape of Water
Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Production Design

Beauty-And-The-Beast-2017-beauty-and-the-beast-vs-beauty-and-beast-2017-40318239-2560-1440.jpg

Beauty and the Beast (Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer)
Blade Runner: 2049 (Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola)
Darkest Hour (Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer)
Dunkirk (Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis)
The Shape of Water (Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin)

Best Original Score

kylo

Hans Zimmer, Dunkirk
John Williams, Star Wars: The Last Jedi
Jonny Greenwood, Phantom Thread
Alexandre Desplat, The Shape of Water
Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Costume Design

Screen-Shot-2017-09-14-at-8.15.19-AM

Jacqueline Durran, Beauty and the Beast
Jacqueline Durran, Darkest Hour
Mark Bridges, Phantom Thread
Luis Sequeira, The Shape of Water
Consolota Boyle, Victoria & Abdul

Makeup and Hairstyling

darkest-hour-trailer

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, and Lucy Sibbick, Darkest Hour
Daniel Phillips and Lou Sheppard, Victoria & Abdul
Arjen Tuiten, Wonder

Best Original Song

call-me-by-your-name-1-1600x900-c-default1

“Mighty River,” Mudbound
“Stand Up for Something,” Marshall
“This Is Me,” The Greatest Showman
“Mystery of Love,” Call Me by Your Name
“Remember Me,” Coco

Best Sound Editing

dunkirk-movie-review-14-1500x844

Julian Slater, Baby Driver
Mark Mangini and Theo Green, Blade Runner 2049
Richard King and Alex Gibson, Dunkirk
Nathan Robitaille and Nelson Ferreira, The Shape of Water
Matthew Wood and Ren Klyce, Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Mixing

star-wars-the-last-jedi-rey_1511941653164

Julian Slater, Tim Cavagin, and Mary H. Ellis, Baby Driver
Ron Bartlett, Dough Hemphill, and Mac Ruth, Blade Runner 2049
Mark Weingarten, Gregg Landarker, and Gary A. Rizzo, Dunkirk
Christian Cooke, Brad Zoern, and Glen Gauthier, The Shape of Water
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, and Stuart Wilson, Star Wars: The Last Jedi

Best Visual Effects

war_apes2

Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, and Richard R. Hoover)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, and Dan Sudick)
Kong: Skull Island (Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, and Mike Meinardus)
Star Wars: The Last Jedi (Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, and Chris Corbould)
War for the Planet of the Apes (Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, and Joel Whist)

Foreign Language Film

fantastic

A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)

Best Documentary Feature

Mr_Sung.jpg

Abacus: Small Enough to Jail
Faces/Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Best Animated Short Film

lou-pixarshort-bully-football.jpg

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Best Live Action Short Film

short eleven

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu WoteAll of Us

Best Documentary Short Subject

edith.jpg

Edith and Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Advertisements

0 comments on “Academy Award Nominations 2018: The Complete List of Nominees

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: